Kurumsal

Biz Kimiz

Ali Bahat, 1941 yılında Giresun’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Giresun’da tamamladı. İnşaat Mühendisliği eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nde aldı. Bu sırada açılan bir sınavda gösterdiği başarı sayesinde 2 yıl süreyle Almanya’da da ileri düzey İnşaat Mühendisliği teknikleri hususunda uygulamalı eğitim aldı. 1966 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 2 yıl Karayolları Trabzon 10. Bölge Müdürlüğünde köprü kontrol ve şantiye mühendisi olarak çalıştı. Askerliğini takiben Denge İnşaat Mühendislik Firmasını kurarak serbest çalışmaya başladı. Halen Trabzon’da yaşamakta ve serbest çalışmaktadır.

Ali Bahat 1977-1980 yılları arasında Giresun İl Genel Meclisi üyeliği yapmıştır. Trabzon İnşaat Mühendisleri odasında 2000-2008 yılları arasında yönetim kurulu üyeliğinde bulunmuştur. Trabzon Giresunlular Derneğinin Onursal Başkanı olan Ali Bahat, 2005-2010 yılları arasında bu derneğin kurucu başkanlığını 5 yıl süreyle yürütmüştür.

Yaşamındaki en temel uğraşı alanı; cami mimari projeleri, minare,şadırvan, çeşme, morg, kuran kursu,türbe ve müştemilat projeleri yapmaktır. Ali Bahat, bu konuda ülkemizdeki boşluk nedeniyle İnşaat Mühendisliğinin ilk yıllarından beri Cami projeleriyle meşgul olmaktadır. 2014 yılı itibari ile 48 yıldan beri sürdürdüğü Cami projeleri çalışmalarında en büyük yol göstericisi Mimar Sinan olmuştur. Genel olarak gösterişli ana kubbelere sahip Osmanlı tarzı camiler ve yine klasik Türk-Osmanlı tarzı işlemeli minareler ve son yıllarda tercih edilen kabuk sistem -modern cami projeleri dizayn etmektedir. Bu güne kadar ülkemizin dört bir yanında ve yabancı devletlerde bedava-maddi ücretsiz yüzlerce caminin mimari projesini ve bir çoğunun da statik projesini hazırlamıştır. Geçmiş yıllarda hazırladığı bazı cami mimari projeleri Diyanet İşleri Başkanlığınca “tip proje” olarak seçilmiş ve ülke genelinde talep edenlere sunulmuştur.

Evli ve 6 çocuk babası olup Almanca bilmektedir. Büyük oğlu İstanbul Teknik Üniversitesi Mezunu ve Orta Doğu Teknik Üniversitesinde master eğitimini tamamlamış olan İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Bahadır Bahat, küçük oğlu Boğaziçi Üniversitesi Mezunu İnşaat Mühendisi Mehmet Kürşad Bahat ve Tekniker Mustafa Terzi ile birlikte çalışmalarına devam eden Ali Bahat, bu alandaki yüklü deneyimini kendisi gibi bu işe gönül vermiş oğullarına ve Mustafa Terzi’ye aktarmakta ve Cami projesi hazırlamayı “mesleğinin zekatı” olarak telakki etmektedir.